Menu

Peter Ackermann har rundet 150 kampe for Sunds IF

image Peter Ackermann - 150 Kampe
Jesper Bangsgaard
28. september 2021 kl. 17:35

Før Serie 3 kampen i lørdags kunne seniorafdelingen i Sunds IF hædre en spiller for en mangeårig indsats for Sunds IF. Peter Ackermann har spillet 150 kampe og er dermed kommet ind på foreningens top 20 for flest kampe for herre førsteholdet.

I disse tider, er dette en stor bedrift, da mange unge mennesker i en periode i forbindelse med studier er nødsaget til at flytte væk fra området. Peter har altid spillet fodbold i Sunds IF og han er vellidt blandt holdkammerater og trænere for hans altid gode humør og maksimale indsats. Peter er også medlem af klubbens sportsudvalg, og han stiller altid op, når der er brug for frivillige ekstra hænder.

Sunds IF ønsker Peter til lykke med jubilæet og vi glæder os til både 200- og 250- kamps jubilæerne.

Kampstatistikken for herresenior kan ses her