Menu

Frivillighed er hele fundamentet for vores forening

image
01. december 2021 kl. 17:31

Tilbage i oktober måned afholdte vi for første gang en hel dag i frivillighedens tegn. Her var det en markering af de ledere, der i mere end 20 år har været frivillig leder i Sunds IF og samtidig opfyldte DBU Jyllands retningslinjer til hæder.

På dagen benyttede vi lejligheden til at spørge ind til denne kreds af frivillige, hvad det betyder for dem at være frivillig, og hvad de gør sig af tanker om Sunds IF’s fremtid.

”Da netop denne kreds af frivillige er hele fundamentet for vores forening vil jeg gerne her op til jul give jer indsigt i disse interview” – siger Søren Peder Jensen fra Lederudvalget. ”Jeg håber det kan give ekstra medvind i frivillighedstanken og få flere nye og unge til at være frivillige i Sunds IF” - fortsætter Søren Peder.

Vi ligger ud med Ole Olesen formand for Økonomiudvalget, som fortæller om rammerne for frivillighedsdagen og så fortsætter vi ellers med skønne interview resten af december på Sunds IF's Facebook side.


God fornøjelse til alle.